KOHVI JAHVATUS JÄMEDUS JA MIKS SEE OLULINE ON

KOHVI JAHVATUS JÄMEDUS JA MIKS SEE OLULINE ON

Kohvi, jumalate jook, see on justkui mootoriõli mis paneb inimesed hommikul käima. Kohvi on saanud meie igapäevaseks kaaslaseks ilma milleta me oma elu ei kujuta enam ette. Miks siis juhtub nii, et kodune kohvi ei tule nii hea, kas tegemist on halva masinaga, halva veega? Ei, tegemist on vaid vale kohvi jahvatuse jämedusega. Kujutage nüüd ette parimat kohvi, mis te olete saanud ning nüüd pange see kohvi enda köögilauale, sest pärast seda artiklit võib muutuda nii mõnigi hommikune kohvi veelgi paremaks.

Miks on jahvatatud kohvi jämedus oluline?
Jahvatatud kohvi on mitme erineva jämedusega ning neid kõiki tuleks kohelda ka vastavalt nende eesmärgile.

Iga kohvi tegemise vahend teeb kohvi erinevalt ning vajab erineva suurusega jahvatatud kohviube, kui jämedat jahvatust on vaja oleneb aga ajast, kui kiiresti või kui aeglaselt vesi läbi kohviubade jookseb.

Espressomasinad, millega saab kohvi valmis kümne sekundiga: kohvi jookseb läbi käpas oleva kohvi väga kiiresti.

Kui vesi jookseb läbi kohvi liiga kiiresti ning ei jõua maitseid endasse imeda tuleb välja väga nõrk ning maitsetu kohvi. Kujutage nüüd ette, et teie kohvi, mis tuleb otse käpast on maitsetu, mis kohviubade jämedusel viga oli? Tegemist on liiga suure jämedusega kuna vesi jookseb lihtsalt kohvist läbi ning ta ei jõua kohvi aroomi ning maitset endasse tõmmata (alatõmbamine). Espressomasinate korral on vaja kasutada väga peent kohvi (näppude vahel tundub nagu väga peene liiv või see kaob näppude vahelt üldse ära), mis annab väga kiiret maitset.

Presskannus püsib kohvi aga kannu põhjas üpriski kaua.

Kui kohvist jookseb vesi läbi aga liiga aeglaselt tuleb välja kohvi kibe ning mõru maitse, mis rikub kohvi nautimise. Kujutage nüüd aga ette, et presskannu kohvi on väga kibe ning kange, mis nüüd kohvi jämedusega valesti läks? Kohvi on liiga peene jahvatusega. Leotades kohvi vee sees mitu minutit tuleb kasutada suurema jahvatusastmega kohvi, mis on nagu kange must tee, mida peab vee sees hoidma paar head minutit, et see õige maitse välja tuleks.

Tilgutav filterkohvi, vesi läbib kohvi paari minuti jooksul.

Sarnaselt presskannule on siin vaja kasutada kohvi, mis on jahvatatud umbes keskmise jahvatusastmega (ligikaudu sama suured terad kui pruunil suhkrul). Peen kohvi annab liiga palju maitset ning kasutades veelgi jämedamat kohvi ei jõua maitse veeni. Tihti on õige jahvatusastme leidmine korralik katse-eksituse meetod.

EHK: kui kohvi on liiga maitsetu, soolane, happeline või hapu on tegemist alatõmbamisega. Kui kohvi on liiga kange ning kibe on tegemist ületõmbamisega. Ideaalse kohvi tegemiseks on vaja masinale sobiva jahvatusastmega kohvi. Mida kiiremini vesi läbi kohvi liigub seda peenemat jahvatatud kohvi on vaja. Kui kohvil lastakse aga vees tõmmata sobib ka jämedam kohvi.

Erinevaid kohvimasinaid on aga võimalik soetada kohvimasinate e-poest! Iga päeva õigeks alguseks 🙂


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 4% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 4% allahindlust oma esimeselt ostult!